O projekte

Zelená škola-

Priateľské vzťahy so žiakmi, pozitívna zmena myslenia a správania, zmysluplne využitý čas, nadšenie a optimizmus. To všetko sa spája so školami, ktoré sú súčasťou najväčšieho vzdelávacieho ekoprogramu na svete, programu Zelená škola.

Zelená škola je výchovno-vzdelávací program určený pre materské, základné a stredné školy, ktoré chcú zmeniť seba a svoje okolie. Cieľom programu je podpora školských komunít, v ktorých si ich členovia vyskúšajú čaro i nástrahy spolupráce. Žiaci s pomocou učiteľov a rodičov riešia reálne potreby svojej školy a okolia, čím pomáhajú k pozitívnej zmene.

Sme presvedčení, že sa o problematike životného prostredia nestačí len učiť, ale že je zároveň nevyhnutné zmeniť naše konanie. Hlavnou oblasťou, ktorej sa venujeme naša škola je odpad. Postupne sme začali meniť prostredie našej školy. Začali sme separovať, máme nato určené nádoby. Vyrobili sme kompostovisko, do ktorého dávame bioodpad.  Projekt nás motivujeme k realizácii dlhodobých, praktických a vzdelávacích aktivít, ktoré majú reálny pozitívny dopad na životné prostredie školy a jej okolia.

Realizácia programu podporuje na škole priestor na rozvoj tvorivého a kritického myslenia. Praktická a holistická environmentálna výchova umožňuje nachádzanie súvislostí a hlbšie porozumenie, čím dochádza k zlepšeniu medziľudských vzťahov a atmosféry prostredníctvom spolupráce na spoločných cieľoch.

Info panel

Zelená škola pomáha rozvíjať tieto zručnosti:

• schopnosť riešiť reálne potreby svojej školy a okolia;
  • spolupracovať v tíme, ale vedieť konať aj samostatne;
  • kriticky myslieť a vyjadriť svoj názor;
  • byť tvoriví, aktívni a zvedaví;
  • prijať zodpovednosť za svoje činy a rozhodnutia.

Organizácia programu:

Program Zelená škola existuje na Slovensku od roku 2004. V šk. roku 2014/2015 bolo do neho zapojených 291 škôl. Koordináciu programu na Slovensku zabezpečuje Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica. Národným garantom programu Zelená škola je sieť organizácií ŠpirálaMedzinárodným garantom je nadácia Foundation for Environmental Education. Partnerom programu je spoločnosť Natur-pack.

Spoločne tvoríme sieť ľudí, ktorá inšpiruje k zmene.

Zmene, ktorú je vidieť a cítiť.

Pretože pokiaľ dokážeme zmeniť školu, dokážeme zmeniť aj svet okolo seba.

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky